Ish-kreu i OVL te UÇK-së kundërshton me forcë raportin e Uilliamsonit
Ish-kryetari i OVL-UÇK-së, Muharrem Xhemajli ka kundërshtuar raportin e prokurorit të Task-Forcës së BE-së, Clint Uilliamson, duke thënë se raporti është politik dhe i pabazuar në fakte.

“Kur kam qenë në krye të veteranëve të UÇK-së e kemi kundërshtuar edhe raportin e Dick Martyt, duke e vlerësuar atë si politik. Por, edhe raporti i prokurorit amerikan Ëilliamson, i cili i ka hetuar pretendimet e Martyt, tregon se është një raport më shumë politik sesa një raport që ka të bëjë me ndonjë fakt apo argument që i vërteton ato pretendime. Pra, është një raport politik dhe njollos luftën çlirimtare të UÇK-së”, ka deklaruar Xhemajli për "Epoka e Re".

Ai ka shtuar se raporti ka për qëllim dëmtimin e imazhit të Kosovës nëpër botë, si dhe të luftës çlirimtare e heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. /albeu.com/Shtuar më 08/08/2014, ora 14:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori