Ish komandanti i UÇPMB-së: Faleminderit Serbi!
Orhan Rexhepi
Sot është ditë historike për Luginë e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë. Lugina e Preshevës nga sot do të jetë pjesë përbërëse e Kosovës, respektivisht e Shqipërisë.

Kështu e ka komentuar heqjen e lapidarit të UÇPMB-së, Orhan Rexhepi, ish komandant i UÇPMB-së, në një intervistë dhënë të përditshmes serbe "Kurir", i cili kishte arritur para ndërtesës së Komunës disa minuta pasi që pjesëtarët e xhandarmerisë serbe u larguan, shkruan Zëri.

Ai ka thënë se do të vinte edhe më herët, sepse jeton vetëm rreth 200 metra larg lapidarit, por nuk ishte lejuar.

“Kishte gjithandej pjesëtarë të xhandarmerisë. Dje e kam ditur se do ta rrënojnë. Në fakt, mbrëmë, kur u publikua lajmi i rrejshëm se paskemi pranuar që ta largojmë vetë”, ka thënë Rexhepi.

Ai ka thënë se tashmë dihen hapat që do t’i ndërmarrin shqiptarët. “Ekzistojnë kuvendet e delegatëve të shqiptarëve të Preshevës, Bujanocit e Medvegjës. Ekzistojnë rregullore të këtyre kuvendeve. Të gjithë delegatët e kanë dorën e djathtë të cilën mund ta ngritin dhe të votojnë”, ka thënë ai.

Ndërkaq, ai ka theksuar se kësaj radhe do të merren vendimet në mënyrë paqësore, pasi që, siç është shprehur ai, “unë njëherë e mora pushkën dhe nuk ka më arsye që ta bëjë të njëjtën gjë sërish”. /albeu.com/
Shtuar më 20/01/2013, ora 17:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori