Integrimi në BE, Krasniqi takon deputetët sllovakë
Rruga e Kosovës drejt BE-së ishte tema kryesore e diskutimeve që kreu i Kuvendit, Jakup Krasniqi pati me një delegacion të Parlamentit të Sllovakisë. Kryesuesi i delegacionit, Ivan Stefanec theksoi nevojën e përmirësimit të bashkëpunimit ndërmjet dy parlamenteve.

”Është me interes që Sllovakia dhe Kosova, si dhe parlamentet përkatëse të bashkëpunojnë mes tyre. Integrimi ynë nuk ishte i lehtë . Gjatë këtij procesi ne njëkohësisht vendosëm edhe standarde evropiane”,-tha Stefanec. Krasniqi, nga ana tjetër, u shpreh Kosova ka çfarë të mësojë nga përvoja sllovake drejt integrimit evropian .

“Vendi ynë ka ligje të standardeve evropiane, ndërsa i kushtohet rëndësi edhe të drejtave të njeriut. Aktualisht Kosova është e angazhuar në dy procese: në atë të bisedimeve me Serbinë, si dhe në procesin e zgjedhjeve lokale që do të mbahen së shpejti”,-tha Krasniqi.
Shtuar më 01/10/2013, ora 15:28
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori