Institucionet e trashëgimisë përplasen për Hamamin e Madh në Prishtinë
Komuna e Prishtinës dhe Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës janë "përplasur" në lidhje me ndërtimin e Hamamin e Madh të Prishtinës. Punimet u ndërprenë pas alarmit se objekti 500-vjeçar po betonizohet.


Sipas Koha Ditore, dy ditë më pas ishte formuar një komision, i cili do të bënte një raport të detajuar për Hamamin, për të cilin gjatë tri fazavepunimeve janë shpenzuar mbi 750 mijë euro. Ani pse rezultatet e llaçit të përdorur në muret e Hamamit ishin paralajmëruar që të arrinin gjatë javës së kaluar, ato kanë arritur tek të enjten. /albeu.com/
Shtuar më 15/02/2013, ora 10:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori