HRF i tërheq veshin Thaçit dhe Haradinajt: Mos i shërbeni Erdoganit
Fondacioni i të Drejtave të Njeriut me bazë në Nju Jork (HRF) i ka dërguar një letër Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj duke i kërkuar atij të zbatojë parimin ndërkombëtar të mos-refuzimit të ligjit dhe të respektojë ligjin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut në rast të arrestimit të gjashtë shtetasve turq në vendin e tij.

Sipas informatave të marra nga Qendra e Stokholmit për Liri (SCF) nga Kosova, ky fondacion thotë se , Yusuf Karabina, zëvendës drejtor i Institucioneve Arsimore Gülistan, gruaja e tij Yasemin Karabina dhe djali 15 vjeç u ndaluan nga policia e Kosovës në orën 8:30 të mëngjesit të enjten.

Familja Karabina thuhet se i rezistoi oficerëve të policisë, pasi ata mendonin se mund të ishin agjentë të Organizatës së Inteligjencës Kombëtare Turke (MİT). Si rezultat, tre anëtarët e familjes Karabina thuhet se u rrahën nga policia gjatë ndalimit të tyre.

Ata thonë se u mësua gjithashtu, se profesori i kardiologjisë turke Osman Karakaya, i cili u zhvendos në Kosovë për t'i shpëtuar persekutimit të regjimit të Erdoganit në Turqi, u arrestua gjithashtu nga policia e Kosovës të enjten në mëngjes.

I nënshkruar nga Presidenti dhe Kryeshefi Ekzekutiv i HRF, Thor Halvorssen dhe Zyrtari Kryesor Ligjor Javier El-Hage, në letër thuhet se Qeveria Haradinaj po vepron duke i shërbyer agjendave të Erdoganit.

"Qeveria juaj po vepron në shërbim të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë. Presidenti Erdogan kërkon të arrestojë dhe deportojë padrejtësisht shtetasit turq Mustafa Erdem, Yusuf Karabina, Kahraman Demirez, Cihan Özkan, Hasan Hüseyin Günakan dhe Osman Karakaya.

Në vitin 2016, HRF dënoi heqjen e 2,745 gjyqtarëve në Turqi pa një proces të rregullt dhe i kërkoi qeverisë turke të rivendosë gjyqtarët menjëherë derisa të kryhen hetimet e duhura.

"Gjykatësit u pastruan në bazë të akuzave të pabazuara për lidhje me grushtin e tentuar. Turqia u themelua mbi parimet e demokracisë parlamentare, ndarjen e pushtetit dhe laicizmin. HRF beson se, për fat të keq, Presidenti Erdogan nuk i vlerëson këto parime themelore. Sundimi i ligjit dhe liria politike kanë rënë vazhdimisht nën sundimin e Erdoganit.", thuhet ndër tjerash në letrën e tyre.

HRF thotë se Qeveria e Kosovës duhet të jetë jashtëzakonisht e kujdesshme për të mos vepruar në emër të Presidentit Erdoan - një udhëheqës autoritar i cili nuk respekton liritë themelore civile.

Në këtë kontekst shqetësues, HRF me respekt kërkon që ju të nderoni parësinë e ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut, duke përfshirë parimin e refuzimit, në trajtimin tuaj të çdo kërkese deportimi apo ekstradimi ndaj gjashtë shtetasve turq.

Të gjashtë individët duhet të lirohen menjëherë. Nëse Kosova kërkon që ata të largohen nga vendi juaj, atyre duhet t'u sigurohet mundësia për të kërkuar azil ose statusin e refugjatëve në një komb më të mirëpritur.
Shtuar më 30/03/2018, ora 17:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori