Hoxhaj: Njohja nga Vatikani, inspirim për të tjerët
Njohja e pavarësisë së Kosovës nga Vatikani do të ishte inspirim për shtetet e tjera, tha sot ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, gjatë një takimi në Prishtinë me delegatin apostolikVatikanit për Republikën e Kosovës, Juliusz Janusz, i cili është nunci apostolik për Slloveninë.

Sipas MPJ-së kosovare, delegati apostolik i Vatikanit për Republikën e Kosovës, Juliusz Janusz, ka vlerësuar progresin e arritur në Kosovë, duke premtuar mbështetjen e fuqishme të Selisë së Shenjtë për Kosovën.

Ministri Hoxhaj e ka informuar atë për zhvillimet në Kosovë, për axhendën evropiane pas përfundimit të mbikëqyrjes së pavarësisë si dhe për njohjet e reja nga shtete të ndryshme të botës.

Ai ka shprehur mirënjohjen dhe konsideratat e qytetarëve dhe institucioneve të Republikës së Kosovës për përkrahjen tradicionale që ka dhënë Vatikani për Kosovën. Hoxhaj dhe Janusz po ashtu kanë biseduar për format e thellimit të bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Vatikanit.

Me këtë rast, ministri Hoxhaj ka theksuar se njohja eventuale nga Vatikani, do të ishte inspirim për shumë vende të botës që të ndjekin shembullin e njëjtë. /albeu.com/
Shtuar më 07/10/2012, ora 09:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori