Hoxhaj kërkon përkrahjen e Parlamentit sllovak në forcimin e bashkëpunimit
Pëlqej
Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka shtruar një drekë pune për nder të vizitës në Kosovë, të një delegacioni nga Parlamenti i Sllovakisë, i kryesuar nga Ivan Stefanec.


Gjatë bisedës me parlamentarët sllovakë, ministri Hoxhaj ka prezantuar progresin e jashtëzakonshëm që është arritur në Republikën e Kosovës, fuqizimin e gjithanshëm të shtetësisë dhe subjektivitetit ndërkombëtar.

Hoxhaj ka veçuar angazhimin e fuqishëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës për përmbushjen e agjendës integruese evropiane. Në këtë kontekst, ai theksoi prioritetet e Kosovës që lidhen me negocimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Gjatë bisedës me parlamentarët sllovakë, ministri i Jashtëm i Kosovës ka shprehur vullnetin e Qeverisë së Kosovës për forcimin e bashkëpunimit dhe shkëmbimeve me Sllovakinë, duke kërkuar përkrahjen e këtij shteti për proceset eurointegruese.

Duke iu referuar takimit të fundit në Nju Jork me zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Jashtëm, Miroslav Lajçak dhe përkrahjes së ofruar nga ai për proceset integruese, Hoxhaj tha se Kosova mund të përfitojë shumë nga përvoja sllovake në rrugën integruese në BE.

Kryesuesi i delegacionit nga Parlamenti i Sllovakisë, Ivan Stefanec, pasi vlerësoi të arriturat në Kosovë, shprehu mbështetjen e Parlamentit sllovak për proceset integruese evropiane. Stefanec po ashtu shprehu gatishmërinë e Parlamentit të Sllovakisë për thellimin e bashkëpunimit me Parlamentin e Kosovës, si dhe forcimin e shkëmbimeve në shumë fusha të jetës ndërmjet dy shteteve.
Shtuar më 01/10/2013, ora 19:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori