Hoxhaj kërkon intensifikimin e bashkëpunimit me Sllovakinë
Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka pritur sot në takim shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë, Henrik Markus.

Gjate takimit, ministri Hoxhaj dhe z. Markus kane biseduar per bashkepunimin reciprok dhe koordinimin ne ceshtje te rendesishme, perfshire edhe agjenden gjate punimeve te Asamblese se Pergjithshme te OKB-se.

Diskutimet u fokusuan edhe ne procesin e dialogut per normalizimin e raporteve ndermjet Republike! s se Kosoves dhe Republikes se Serbise, zgjedhjet e 3 Nentorit, negocimin e Marreveshjes se Stabilizim Asociimit si dhe per bashkepunimin ndermjet Kosoves dhe Sllovakise ne fusha te interesit te perbashket.

Ministri Hoxhaj e informoi z. Markus per progresin e Kosoves rreth njohjeve nderkombetare, si dhe avancimin e relacioneve me shtetet e BE-se qe ende nuk e kane marr vendimin per njohjen e Kosoves.

Ne kete kontekst, Hoxhaj theksoi domosdoshmerine qe ndermjet Kosoves dhe Sllovakise te ekzistoje nje fryme me e afert e bashkepunimit reciprok si dy vende evropiane qe ndajne vlera te perbashketa.

Ministri Hoxhaj ritheksoi nevojen e nje vendimi afirmativ te Sllovakise ndaj Kosoves dhe kerkoi qe ekspertiza e Sllovakise rreth procesit te integrimit euroatlantik te bartet edhe ne Kosove. /albeu.com/
Shtuar më 23/08/2013, ora 18:45
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori