Historia e "shqiptares" që u bë serbe
Ajo quhet tanimë Persa Basiç dhe është 45-vjeçe.

Sipas certifikatës së lindjes, ajo ka patur emrin Drita Popaj, por se e ka ndryshuar me dëshirën e saj.

Pavarësisht se lindi në Shqipëri dhe nga autoritetet shqiptare u regjistrua si shqiptare, ajo kishte thënë gjithmonë se "ka gjak serbi dhe donte të shkonte në Serbi".

Sipas mediave beogradase, familja nga rrjedh Persa është nga Vërraka e Shkodrës.

Po sipas mediumeve serbe, gruaja është kërcënuar që të mos e ndryshojë emrin nga autoritetet shqiptare.

Gruaja iku nga Shqipëria drejt Malit të Zi në vitin 1989-të, por se u dënua me 3 javë burg për kalim ilegal të kufirit.

Në vitin 1992, ajo u vendos në Kosovë dhe aty martohet me një serb, Desimir Basiç nga Dollçi, shkruan Telegrafi.

Që në aë kohë, gruaja ka qenë në kërkim të shtetësisë serbe, por se gjithnjë i është refuzuar dhe për këtë ka protestuar edhe para ndërtesës së qeverisë së Serbisë.

Mediat serbe kanë shkuar se pas 25-vitesh, Persa Basiç më në fund e ka shtetësinë serbe, falë përpjekjes së saj "për të shkuar në rrënjët e saj të familjes me prejardhje serbe"./albeu.com/
Shtuar më 19/10/2014, ora 10:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori