Heqja e vizave, misioni i BE-sė nė Kosovė
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Nga data 2 deri mė 6 dhjetor, nė Kosovė do tė qėndrojė njė mision i Komisionit Evropian pėr tė bėrė vlerėsimin e pėrmbushjes sė kritereve qė kanė tė bėjnė me procesin e liberalizimit tė vizave.

Kėtė proces, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, e vlerėsoi si tė rėndėsishėm dhe ftoi Komitetin drejtues pėr liberalizimin e vizave, pėr tė biseduar rreth pėrgatitjeve tė nevojshme.

Ai tha para anėtarėve tė Komitetit drejtues pėr liberalizimin e vizave, se pėrmbushja e kritereve pėr liberalizim vizash ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishėme dhe kėrkoi nga ekspertėt qė tė jenė tė pėrgatitur pėr ofrimin e informacioneve tė nevojshme misionit faktmbledhės, tha Thaēi.

“Presim qė, javėn qė vjen, nga 2 deri mė 6 dhjetor, tė jeni maksimalisht tė pėrgatitur, tė siguroheni qė stafi juaj tė jetė i gatshėm dhe nė krye tė detyrės, tė jenė tė pajisur me tė gjitha informatat dhe statistikat e nevojshme tė gjitha ekipet”, tha Thaēi.

Kryeministri Thaēi ka shprehur siguri se zyrtarėt, me tė cilėt do tė takohen ekspertėt e BE-sė, do tė jenė nė gjendje tė prezantojnė njė situatė tė avancuar dhe se, siē tha ai, do tė dėshmohet pėrkushtimi dhe serioziteti nė kėtė drejtim.

Pėrfaqėsuesit e BE-sė nė Kosovė, deklaruan se pikat themelore pėr integrime evropiane tė Kosovės mbesin “sundimi i ligjit, luftimi i korrupsionit, ēėshtjet ekonomike dhe konkurrenca”./albeu.com/
Shtuar më 27/11/2013, ora 17:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.