Hashim Thaçi premton vende për malazezët në Kuvendin e Kosovës
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot një delegacion të përfaqësuesve të komunitetit malazez në Kosovë, ndërsa pas takimit ka thënë se Kosova është shtëpi e pjesëtarëve të të gjitha komuniteteve që jetojnë në të.

"Komuniteti malazez në Kosovë do të njihet edhe me Kushtetutë dhe do të ketë një ulëse në Kuvendin e Kosovës", u shpreh presidenti Thaçi.

Kurse, kryetari i Shoqatës së Malazezëve në Kosovë, Sllobodan Vujiçic, e njoftoi presidentin Thaçi për Strategjinë për Afirmimin dhe Integrimin e komunitetit malazez në Kosovë.

"Kjo strategji është e gatshme dhe tani do t’i dërgohet Qeverisë së Kosovës për miratim, që të fillojë të zbatohet plani i veprimit i strategjisë", ka thënë Vujiçic.

Kreu i shtetit e ka mirëpritur përfundimin e punës për strategjinë dhe ka shprehur mbështetjen për jetësimin e saj.

Me Malin e Zi dhe me komunitetin malazez në Kosovë, presidenti Thaçi theksoi se kemi marrëdhëniet më të mira të mundshme. /albeu.com/
Shtuar më 23/02/2017, ora 12:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori