Haradinaj: Zotohem se do ta ruaj Kosovën nga Vuçiçi
Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, po konsideron se një deklaratë e fundit e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, është atak i hapur ndaj Kosovës dhe paqes në vend.

Ai ka shtuar se do të ndërmarrë çdo veprim kushtetues e ligjor për të ruajtur integritetin territorialKosovës.

Ky është reagimi i plotë i Haradinajt:

Deklaratat e fundit kërcenuese, agresive dhe luftënxitëse të Presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, të dhëna dje me datë 7 shkurt 2019 në qytetin e Vranjës, Serbi, se nuk i njeh kufijtë e Kosovës, kufijtë ndërkombëtarisht të njohur dhe të pranuar në Jarinjë dhe Bërnjak, janë të papranueshme dhe paraqesin cenim serioz të sovranitetit dhe integritetit territorialKosovës.

Këto deklarime janë edhe një atak i hapur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorialKosovës, si dhe rrezikojnë paqen, stabilitetin dhe sigurinë në Kosovë, rajon dhe më gjerë.

Si kryeministër i Republikës së Kosovës zotohem se do të ndërmarr të gjitha veprimet kushtetuese dhe ligjore me qëllim të ruajtjes së sovranitetit dhe integritetit territorialKosovës, në përputhje me Deklaratën e Pavarësisë së 17 shkurtit 2008 dhe me Kushtetutën e Republikës së Kosovës.


Shtuar më 08/02/2019, ora 13:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori