Haradinaj: Nuk më frikëson Gjykata Speciale
Daut Haradinaj, deputet i AAK-së, thotë se çështja e shfuqizimit të Gjykatës Speciale është histori e mbyllur.

Megjithatë, ai thotë se qëndrimi i tij do të jetë përherë kundër një gjykate të tillë.

“Ka pas iniciativë që s’ka kaluar. Kemi të drejtë sa herë të kemi numrat të thërrasim seancë të jashtëzakonshme. S’është rasti i parë as i fundit. S’ka pas mirëkuptimin e shumicës, tash është histori e mbyllur. E kam dhënë nënshkrimin dhe do ta jepja prapë. Nuk e ndryshoj qëndrimin.

E kam quajtur gjykatë etnike, diskriminuese. Kemi kaluar shumë procese e t’i rikthehemi prapë një padrejtësie. Por të ardhmen tonë nuk do ta ndalë asnjë lloj gjykate. Nuk ka nevojë për frikë”, ka thënë ai.

“Unë vet kam qenë njëri prej njerëzve që vullnetarisht kemi shkuar. E njoh veten dhe nuk i frikësohem kurrë drejtësisë sepse kam luftuar për vendin tim. Asnjë presje e asnjë pikë s’ia ndërroj të kaluarës. Asnjëherë asnjë qytetar i Kosovës nuk i ka ikur drejtësisë. Nëse në Serbi janë fshehur si minjtë gjeneralët e tyre, shqiptarët kanë qenë bashkëpunues e fatbardhësisht edhe triumfues”.

Haradinaj ka folur po ashtu edhe për raportimet e shpeshta që bëhen ndaj tij në Serbi duke thënë se “Serbia nuk e harron lehtë”.

“Serbia duhet të pajtohet që e ka humbur Kosovën. Duhet të mendojnë për të arhdmen e vet. Jam i sigurt që s’kanë të ardhme pa e njohur Kosovën”, ka thënë më tej ai.
Shtuar më 08/03/2018, ora 07:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori