Haradinaj: Jemi të paluhatur në luftën kunrdër ekstremizmit
Kryeministri Ramush Haradinaj përmes një shkrimi në Facebook është shprehur se është duke përcjellur largimin e trupave ushtarake amerikane nga Siria.

Ka theksuar se Kosova si pjesë e Koalicionit Global kundër ISIS qëndron e paluhatur në luftimin e ekstremizmit të dhunshëm.

“Jemi duke e përcjellur me vëmendje operacionin e largimit të trupave ushtarake amerikane nga Siria, pas mundjes së kalifatit territorial ndaj ISIS-it.

Në partneritet të plotë me ShBA dhe aleatët e koalicionit global, kundër ISIS, Kosova qëndron e paluhatur në misionin e mundjes së qëndrueshme dhe çrrënjosjes së ISIS dhe elementeve tjera të ekstremizimit të dhunshëm, globalisht”, shkruan Haradinaj.

“Duke marrë parasysh se fitorja në Siri nuk sinjalizon fundin e Koalicionit Global kundër ISIS, Kosova si pjesë e këtij Koalicioni në këtë luftë, që udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me vendosmëri do të vazhdojë t’i jetësojë përgjegjësitë dhe rolin e saj ndaj sigurisë kombëtare, rajonale dhe ndërkombëtare”, ka përfunduar ai.
Shtuar më 22/12/2018, ora 10:22
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori