Haradinaj i thotë "PO" Jahjagës
Kryetari i partisë Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vendosur që të marrë pjesë në takimin e ftuar nga presidentja Atifete Jahjaga, ku do të zhvillohen diskutime për tejkalimin e krizës politike, do të marrë pjesë vetëm një nga tre liderët e tri partive politike opozitare.

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë se lideri i AAK-së do të shkojë në takimin e ftuar nga e para e vendit. "Përgjigja është po, Haradinaj do të shkojë në takim", ka deklaruar Nitaj.

Ndërkaq deri më tani pjesëmarrjen në takim e kanë konfirmuar liderët e dy partive më të mëdha politike, Isa Mustafa nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Hashim Thaçi nga Partia Demokratike e Kosovës.

Ndërkohë që ftesën e kanë refuzuar dy partitë opozitare, Lëvizja Vetëvendosje dhe Nisma për Kosovën.

Zëdhënës i Lëvizjes Vetëvendosje, Frashër Krasniqi, partisë më të madhe opozitare në vend, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se takimi i ftuar nga presidentja Jahjaga nuk ka kuptim. Duke folur për vendimin e liderit të AAK-së që të marrë pjesë në takim, Krasniqi ka thënë se, edhe pse ka dallime ndërmjet partive opozitare, bashkëpunimi do të vazhdojë.

"Blloku opozitar vazhdon në njëfarë mënyrë të ketë një qëndrim të caktuar, tjetër është që Aleanca (AAK) ka vendosur që vetë të shkojë. Ky është vendim i tyre, ne nuk kemi çka ta komentojmë vendimin e një subjekti që është i pavarur nga Vetëvendosja. Ne kemi dallime me gjithë faktin që jemi në bashkëpunim dhe vazhdojmë të jemi të bashkuar", ka thënë Krasniqi.

Deputetja e partisë Nisma për kosovën, Valdete Bajrami, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se ftesa nga presidentja nuk mund të trajtohet sikur ftesat, të cilat më parë i kishte presidentja për liderët e partive politike në vend.

Sipas Bajramit, Nisma për Kosovën do të ulej për biseda vetëm nëse temë e këtyre takimeve do të ishte caktimi i datës së zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

"Për shkuarjen ose jo te presidentja, mund të vendosin që të shkojnë edhe ndaras e jo si bllok. Prandaj, thirrja e presidentes është paksa me vonesë duke e ditur që presidentja ka pranuar një letër nga liderët e partive opozitare, dhe ne gjithsesi që do të pranonim të ulemi dhe të diskutojmë për caktimin e zgjedhjeve të ardhshme, të cilat janë të pashmangshme", ka theksuar ndër të tjera Bajrami, në një përgjigje nëpërmjet postës elektronike.

Në takimin e së hënës ndërmjet liderëve politikë të Kosovës, të thirrur nga presidentja e vendit Atifete Jahjaga, pritet të marrë pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie.

Tri partitë opozitare në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë paralajmëruar protestën e radhës më 17 shkurt 2016, në përvjetorin e 8 të pavarësisë së Kosovës.

Protestat e opozitës kanë nisur muaj më parë, në kundërshtim të marrëveshjes ndë​rmjet Kosovë​s dhe Serbisë​ në​ Bruksel, të arritur më 25 gusht, për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, si dhe shënjimit të vijës kufitare me Malin e Zi. /albeu.com/
Shtuar më 07/02/2016, ora 15:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori