Haradinaj: Demarkacioni nuk do të kalojë në Kuvend
Pëlqej
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi nuk do të kalojë në parlamentin e Kosovës.

Sipas Haradinajt, marrëveshja do të paraqitet dhe raporti i komisionit të ri, mirëpo votat nuk janë për ratifikimin marrëveshjes aktuale dhe gjasat janë të mëdha që të shkohet në arbitrazh ndërkombëtar.

Marrëveshja do të rrezohet në parlament. Me këtë i hapet rruga ose arbitrazhit ndërkombëtar ose negocimit të një marrëveshje të re me Malin e Zi. Dëshira ime është që të merremi vesh me Malin e Zi për arbitrazh ndërkombëtar, e përmes kësaj tregojmë që është hapur një proces që do ta përmbyll këtë temë, gjë që do të na mundësojë liberalizimin e vizave” ka thënë Ramush Haradinaj në një intervistë në Zona e Debatit.

Kryeministri Haradinaj ka folur gjithashtu edhe për vizitën e kongresmenit amerikan në Kosovë, Eliot Engel duke theksuar se fokusi i diskutimit në mes tyre ishte dialogu i Kosovës me Serbinë.

“Ka ardhur koha për përgjigje finale për dialogun, për njohje reciproke, të kalojmë në fazën finale e të njihet pavarësia e Kosovës.

Diskutimi me Eliot Engel ishte një lloj vazhdimi i një bisede që ka të bëj me të ardhmen e përmbylljes së njohjes nga Serbia” deklaroi Ramush Haradinaj. /albeu.com/
Shtuar më 21/11/2017, ora 22:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori