Halbauer: Barrikadat do të marrin fund
Gjenerali Volker Halbauer i pari i misionit të KFOR-it ka thënë se Kosova është një rajon ku ia vlen të jetohet. Ai ka vlerësuar ndihmesën e dy kryeministrave Thaçi dhe Daçiq për durimin që kanë treguar dhe vullnetin për të krijuar paqe në Ballkanin Perëndimor, shkruan Zëri.

“Do ta përshkruaja situatën taktike në gjysmën e parë të vitit të kaluar si: “Përballje me barrikada”. Tubimet e ndryshme, protestat dhe demonstratat nganjëherë të përkrahura nga rrugët e bllokuara, mund të përshkruajnë gjysmën e dytë të vitit të kaluar dhe kalimin në vitin 2013.

Duke pasur parasysh mjedisin e tensionuar dhe nganjëherë të paqëndrueshëm dhe përkushtimin e plotë dhe të pandryshuar të KFOR-it për mandatin dhe misionin, unë do të them se KFOR-i ka lëvizur nga “Përballja me barrikada” në “Promovimin e përparimit”, një mision tjetër”, ka shtuar Halbauer. /albeu.com/
Shtuar më 04/09/2013, ora 12:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori