Hahn: Ballkani duhet të jetë pjesë e BE-së
Në shënimin e 15 vjetorit të Zgjerimit të Bashkimit Evropian, Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, ka thënë se ka ardhur koha për finalizimin e këtij projekti.

Sipas tij, ky projekt përmbyllet me integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE.

“Sot festojmë 15 vjet zgjerim të BE-së, një projekt ambicioz i bazuar në përpjekjet e përbashkëta dhe të vizionit të përbashkët: për ribashkimin e kontinentit evropian dhe për të ruajtur paqen, prosperitetin dhe sigurinë për të gjithë qytetarët e BE-së.

Ky vizion u bë i vërtet dhe tani është koha të shohim përpara dhe të finalizojmë projektin historik të unifikimit evropian duke integruar Ballkanin Perëndimor. Jam i sigurt se – me përpjekje të përbashkëta – kjo do të jetë një storie suksesi për të dyja palët”, ka thënë Hahn në një postim në Tëitter, duke e përmbyllur me një moto: “BE-BP – më të fortë të bashkuar”, tha ai.
Shtuar më 01/05/2019, ora 16:23
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori