"Gratë me të zeza" në Serbi protestojnë kundër krimeve serbe
Shoqata "Gratë në të zeza" ka kryer një tjetër protestë në Beograd në përkujtim të dhjetë vjetorit të vrasjes së dy gardistëve Dragan Jakovlevic dhe Drazen Milovanovic, të vrarë gjatë shërbimnit ushtarak.

Koordinatorja e kësaj organizate Stasha Zajoviç ka thënë për Agency Anadoly se sot përkujtohet një vrasje mizore e heshtur nga drejtësia, pasi nuk është dënuar askush për vrasjet.

"Ky është një nga krimet e organizuara-shtetërore më famëkeqi dhe ne kemi drojën se deri në ditët e sotme rasti nuk ndodhet as në fazën parahetimore, vërteton faktin që ne e dimë, se ky vend është një shtëpi e sigurt për të gjitha ata që fshihnin dhjetë vjet me radhë të vërtetën në lidhje me vrasjen e gardistëve dhe gjithashtu është një shtëpi e sigurt për ata që kanë fshehur Ratko Mlladiqin, dhe se kjo është një provë e thjesht e çnderimit të Ushtrisë dhe arrogancës së kësaj qeverie.", tha Zajoviç.

Sipas saj, shteti është i interesuar vetëm sesi të mbrojë vrasësit e gardistëve dhe sesi të mbrojë krimet e Rasto Mlladiçit dhe sesi atë e fshehën vetë shërbimet e shtetit që të mos gjykohej në Hagë. /albeu.com/

Shtuar më 06/10/2014, ora 11:27

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori