Gjuriç: Serbia nuk kushtëzohet me Kosovën për në BE
Delegacioni i Serbisë në Bruksel, me në krye Marko Gjuriç do të bisedojë sot në Bruksel me përfaqësues të BE-së lidhur me kapitullin nr.35, kapitulli për Kosovën.

Gjuriç është shprehur se ka marrë sinjale të forta nga Brukseli se ajo që do të bisedohet nuk do të ndikojë në integrimin evropian të Serbisë.

”Korniza e bisedimeve është vendosur, kështu që asnjëherë nuk mund të përjashtoni mundësinë se ndonjë shtet do të vendos në një moment të caktuar për diçka që ka të bëjë me Kosovën, ta shfrytëzojë si presion ndaj vendit tonë, për t’u arritur ndonjë koncesion. Megjithatë, ne jemi duke punuar intensivisht në krijimin e besimit, partneritetit, dhe ku ka hapësirë edhe të miqësisë, që hapa të tillë ndaj shtetit tonë të mos krijohen”, ka thënë Gjuriç për Tanjug.

Dje nisi mes Prishtinës dhe Beogradit dialogu lidhur me dialogimin për marrëveshjet që kanë të bëjnë me kufijtë. /albeu.com/
Shtuar më 05/09/2014, ora 11:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori