Gjenerali Dikoviç: Kemi mbrojtur jetën e 15 mijë shqiptarëve në Drenicë
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, Lubisha Dikoviç, duke folur për përfshirjen e tij në krime lufte në Kosovë dhe operacionet për fshehjen e trupave në një dokumentar të publikuar pak ditë më parë nga "Qendra për të Drejtën Humanitare" ka thënë se ka mbrojtur jetën e 15 mijë shqiptarëve në Drenicë.

dokumentar thuhet se rreth 1,400 civilë u vranë në vitin 1999 në zonën e Kosovës, e cila ishte nën kontrollin e Brigadës 37 të Ushtrisë Popullore Jugosllave, e cila në atë kohë drejtohej nga Lubisha Dikoviç.

Lidhur me këto akuza ndaj tij, Dikoviç ka folur për gazetën "Alo", duke thënë se i vjen keq për të gjitha viktimat e rëna gjatë luftimeve të vitit 1999.

"Viktima të pafajshme kishte edhe në anën serbe edhe në anën shqiptare, por edhe në mesin e popullatës tjetër në territorin e Kosovës, por edhe në tërë territorin e Republikës Federative të Jugosllavisë.

Kanë ndodhur edhe krime, kurse ushtria dhe pjesëtarët e saj nuk i kanë fshehur ato, por për çdo krim që kanë pasur njohuri kanë iniciuar procedura adekuate ndaj kryerësve të veprave", thotë Dikoviç.

"Në mënyrë tendencioze dhe pa asnjë dëshmi po përpiqen të më bëjnë përgjegjës për krime, dhe atë se kam urdhëruar kryerje të krimeve, i kam nxitur ose i kam kryer vet.

dokumentar nuk është paraqitur pjesa që ka të bëjë me veprimet e ushtrisë ndaj civilëve dhe mbrojtjen e jetës së tyre. Brigada e motorizuar 137 heroikisht ka luftuar kundër forcave terroriste shqiptare dhe agresionit të NATO-s.

Në ato luftime kemi pësuar humbje të mëdha, me 60 të vrarë dhe 120 të plagosur, të cilët Fondi Humanitar nuk i përmend, madje as nuk iu intereson kush e ka bërë këtë, thua se vetë u plagosën ose bënë vetëvrasje.

Do t’ua përkujtoj se në Gllogoc dhe Skenderaj atëherë kanë qëndruar mbi 15 mijë qytetarë, jeta e të cilëve është mbrojtur", tha Dikoviç, duke shtuar se Fondi për të Drejtën Humanitare në Beograd në mënyrë tendencioze po e plason të vërtetën e vet për krimet e kryera në territorin e Kosovës.

Sipas Dikoviçit, Fondi Humanitar nuk përmend, ose harron krimet e kryera ndaj popullatës serbe dhe asaj jo shqiptare, përcjell "Telegraf". /albeu.com/
Shtuar më 26/02/2017, ora 12:28

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori