Gazeta New York Times shkruan për vdekjen e veprimtarit shqiptar
Adem Demaçi mbrojtësi i të drejtave dhe lirive të njeriut, që udhëhoqi rezistencën kombëtareKosovës, vdiq dje në moshën 82 vjeçare.

Është gazeta New York Times ndër shumë mediume të tjera botërore që ka raportuar për vdekjen e qëndresës kombëtare shqiptare.

Gjatë seancës së sotme nënkryetari i parlamentit Xhavit Haliti, e ndërpreu seancën duke thënë se “Mësuesi jonë i cili kaloi 28 vjet burgim, është ndarë fizikisht nga ne” . Pas kësaj deputetët mbajtën një minutë heshtje.

E në nderim të veprës së Adem Demaçit, presidenti Hashim Thaçi ka shpallur tri ditë zi.

Demaçi u arrestua tri herë nga regjimit komunist i atëhershëm jugosllav dhe kaloi 28 vjet burg.

Në vitin 1991, ai u nderua me Çmimin Saharov të Parlamentit Europian për Lirinë e Mendimit dhe në vitin 2010 mori Urdhrin Hero i Kosovës.

Ai ishte gjithashtu për një kohë ka qenë përfaqësues politikë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë viteve 1998-1999.

Demaçi i cili studioi për letërsi, drejtësi dhe arsim, njihej si shkrimtarë, sidomos me novelën e tij të titulluar “ Gjarpinjtë e gjakut “ të vitit 1958.

Pas luftës, Demaçi mori pjesë në politikë, ku mbajti disa poste në media dhe u përfshi më shumë në mbrojtjen e të drejtave të pakicave.


Shtuar më 27/07/2018, ora 08:26
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori