Fjalia e Vuçiçit që zbuloi se Rama dhe Thaçi po shisnin Kosovën
Kur u hap debati mes ndryshimin e kufijve të Kosovës, ata që e kundërshtonin këtë veprim e quajtën si një nismë me qendër në Beograd, ndërsa mbështetësit më të mëdhenj të saj, Hashim Thaçi dhe Edi Rama e paraqiten si të vetmen mundësi që Kosova të integrohej.

Madje, Hashim Thaçi shkoi edhe më tej duke futur në "lojë" drejtuesit e Luginës së Preshevës, sipas të cilit, në fakt ishin ata që po kërkonin bashkimin me Kosovën dhe jo anasjelltas.

Madje, Thaçi stisi edhe disa takime dhe fjalime me ta për të thënë se kjo është një lëvizje që po nxitet nga poshtë dhe se ai nuk është ideatori kryesor.

Por, një intervistë e Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç në një media serbe zbuloi gjithçka, duke nxjerrë fytyrën e vërtetë të Thaçit dhe Ramës sa i përket kësaj çështjeje.

Në atë intervistë, Vuçiç konfirmoi se ndarja e Kosovës ishte nismë e tija dhe tashmë që ajo ka rënë poshtë, Kosova do të mund të përfitojë të drejtat e saja si një vend sovran duke bërë që të humbasin serbët.

"Ju pyes juve cila çshtç zgjidhja tani, pçrveç qç Kosova nç tç ardhmen, jo me vullnetin tim, sepse unç nuk do ta pranoj, do ta fitojç pavarçsinç dhe sovranitetin nç tçrç territorin e saj tç plotç. Pastaj unç do tç pyes shumç nga ata qç protestuan dhe thanç shumç gjçra – pse e keni bçrç kçtç dhe si çshtç e mundur qç nuk keni qenç nç gjendje tç shikoni realitetin dhe keni penguar qç Serbia tç fitojç diçka pçr popullin dhe vendin e saj", u shpreh Vuçic duke nxjerrë hapur veprimtarinë problematike të Thaçit dhe Ramës.

Sipas kësaj që thotë Vuçiçi, nëse do të ishte ndarë Kosova, atëhere sërbet do të kishin fituar shumë, ndërsa Kosova nuk do të ishte më një shtet sovran. /albeu.com/
Shtuar më 06/05/2019, ora 13:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori