Familja Hysenit reagon ndaj raportit të QKUK mbi vdekjen e ish-luftëtarit të UÇK-së
Familja e të ndjerit Avni Hyseni i ka quajtur të pavërteta dëshmitë e prezantuara përmes një kumtese nga Kolegjiumi i Klinikës së Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv të QKUK, lidhur me vdekjen e ish-luftëtarit të UÇK-së, Avni Hyseni, i cili ndërroi jetë në orët e mbrëmjes të datës 31.12.2018, teksa po trajtohej në këtë klinikë.

Në reagimin e Adnan Hysenit, vëllait të ndjerit Avni Hyseni, thuhet se “ne si familje kërkojmë që QKUK të jetë më e qartë e veçanerisht kur thonë se mjekëve ju lejohet që t’i heqin aparatet pacientit pa njoftim të familjes së vetë pacientit. Pra unë si vëlla i Avnisë kërkoj sqarim se cili ligj, apo cili nen, ose kod ua lejon mjekeve kët veprim”.

Reagimi i plotë i familjes Hyseni:

“Pas asaj qe eshte pa sot ne portale familja e Avni Hysenit reagon.

Se pari bejm pyetje publike drejtuar QKUK !

1. PSE E SHKARKUAT NAIM KUQIN cila ke aryesja e vendimit tuaj.

2. Cili ligj, kod apo nen e lejon heqjen e aparatave nga pacienti Avni Hyseni pa njoftim te familjes.
Familja e Avni Hysenit pas asaj qe eshte pa sot ne portale si nje deklarat per media nga Klinika e Anesteziologjisë dhe Mjekimit Intensiv se gjdo gje ka shku ne rregull ne rastin e Avni Hysenit ne si familje kerkojm qe QKUK te jet me e qart e veqanerisht kur thon se mjekeve ju lejohet qe ti heqin aparatat paicientit pa njoftim te familjes se vet pacientit, pra un si vlla i Avnis kerkoj sqarim se cili LIGJ apo cili NEN ose KOD jau lejon mjekeve ket veprim dhe jo vetem per mu por edhe per opinionin e gjer sepse jan deklarata publike nga institucioni publik siq eshte QKUK.
Kjo deklarat e dhen nga Klinika e Anesteziologjis dhe Mjekimit Intenziv eshte dekrarat e pavertet dhe un edhe sot e shtun 19.12.2019 e perseris qe me kete rast do merret Prekuroria e Shtetit dhe do e vertetojn gjdo gje sepse kjo deklarat bjen ne kundershtim me vendimet e vet QKUK per shkartim te NAIM Kuqit si shef i repartit te Intenzives, pra ne si familje pyesim QKUK pse u shkarku NAIM KUQI mbase simbas Klinikes se Anesteziologjis dhe Mjekimit Intenziv ka qen ne rregull gjdo gje.

Gjithashtu un Adnan Hyseni e them me pergjegjesi te plot se eshte e vertet qe kam insistu me marr nje kopje te dokumentacionit te vllaut se Dr Naim Kuqi si shef i intenzives dhe Argeta Gecaj – Gashi si doktoresh kujdestare nuk ka dasht me i jep kur i kam njoftu se do bej padi ne Prekurori, nuk eshte e vertet se un kam shkaktu dhun ne repartin intenziv me daten 10.01.2019 dhe per kete do e vertetojn kamerat e vet repartit te intenzives siq edhe vet Policia te cilet kan qen prezenc e qe do kerkohet edhe deklaratat e tyre ne Prekurori sepse edhe vet policet (4 persona) e ka pa se un kam te drejten e marrjes se nje kopje te dokomentacionit dhe per kete prap jan kamerat qe do e verifikojn.

Un, Adnan Hyseni at qe e kam deklaru publikisht ne RTV Dukagjin i rri mbas deri sa te vdes siq edhe do luftoj deri ne fund. E gjitha do deshmohet ne Prekurori kurdo qe do filloj ky rast per ta ndriqu ne teresi sepse edhe vet shteti e ka obligim ndriqimin e rastit te ish ushtarit te UÇK-se dhe UÇPMB Avni Hyseni” (sic.), ka shkruar Adnan Hyseni, vëlla i ish-luftëtarit Avni Hyseni, tashmë të ndjerë.
Shtuar më 19/01/2019, ora 11:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori