Epidemia e gripit në Kosovë drejt shuarjes
Stina e pranverës po ofron dhe me atë edhe gjendja alarmante gripit sezonal në Kosovë ka kaluar. Vetëm në javët e para të muajit mars ka pasur rënie të dukshme të të sëmurëve me influencën A. Kështu të paktën thonë drejtuesit e tri klinikave në QKUK.

Drejtori i Klinikës Infektive, Hamdi Ramandani tha se deri më tani janë rreth 25 të trajtuar, ku katër prej tyre në gjendje më të rëndë.

“Këto dy javët e fundit, sidomos javën e fundit, të këtij muaji kemi një rënie të sëmundjes epidemikegripit. Ne shpresojmë që javën që vjen ajo do të ulet, të kemi rënie të valës epidemike”, tha ai për RTK-në.

Rukije Mehmeti drejtoreshë e Klinikës së Pulmologjisë ka thënë se “është shumë e rëndësishme sepse tek ne, ekziston ajo që kur sëmuret dikush të vrapojmë dhe ta vizitojmë në shtëpi. Mirëpo, është mirë që të mos ketë dyndje të njerëzve në kohën e virusit “.
Shtuar më 17/03/2019, ora 08:06

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori