Emërohen të dyshuarit për trafikim organesh në Kosovë
Prishtina
Një prokuror i Bashkimit Evropian ka emëruar shtatë persona si të dyshuar për rrjetin ndërkombëtar të trafikimit të organeve që operojnë në Kosovë, njoftoi agjencia e lajmeve AP.

Kjo agjenci raportoi se e ka siguruar aktpadinë, në të cilën prokurori Xhonatan Ratel ka thënë se "grupi i organizuar kriminal" ka trafikuar njerëz në Kosovë, me qëllim të heqjes së organeve, përfshirë veshkët, për t'i "transplantuar te personat tjerë".

Agjencia tha se hetimet kanë treguar se rreth 20 shtetas të huaj "ishin rekrutuar me premtime të rrejshme për pagesa" në vitin 2008.

"Këto viktimat janë rekrutuar në vendet tjera, pastaj janë transportuar dhe janë pritur në Aeroportin e Prishtinës me premtime të rrejshme për pagesa për t'ua hequr veshkat", ka thënë Ratel. Sipas tij, viktimave u ishin premtuar deri 20 mijë dollarë, ndërsa nga pranuesit e organeve është kërkuar të paguajnë prej 80 mijë euro deri në 100 mijë euro.

Sipas aktakuzës, viktimat kanë ardhur nga Moldavia, Kazakistani, Rusia e Turqia dhe kanë jetuar në “varfëri të skajshme apo me shqetësime akute financiare”.

Raporti thotë se rrjeti i shtatë të dyshuarve përfshin pesë kosovarë, një turk dhe një izraelit.

Pesë të dyshuarit nga Kosova, në mesin e të cilëve edhe Ilir Rrecaj, ish-zyrtar i lartë në Ministrinë e Shëndetësisë, janë ngarkuar me pesë akuza, duke nisur nga trafikimi i njerëzve deri te ushtrimi i paligjshëm i aktiviteteve mjekësore dhe abuzimi i pozitës.

Dy ndërkombëtarët, mjeku turk, Jusuf Sonmez, dhe shtetasi izraelit, Moshe Harel, janë vënë në listën e të kërkuarve nga Interpoli.

Kirurgu Lutfi Dervishi, ndërkaq, njëri nga pesë të akuzuarit kosovarë, thuhet të ketë “vepruar si lider” i këtij grupi kriminal, së bashku me Sonmez dhe Harel. Të akuzuarit tjerë janë Arban Dervishi, i biri i kirurgut Lutfi Dervishi dhe dy mjekët tjerë, Sokol Hajdini dhe Driton Jilta, thuhet në aktakuzë.

Dervishi dhe Sonmez pastaj i kanë kryer operacionet në klinikën private "Medicus" në Prishtinë, e cila drejtohej nga Arban Dervishi.

Harel ka qenë i përzier në "identifikimin, rektrutimin dhe transportin e viktimave", si dhe "sigurimin e dërgesave të parave të gatshme përmes transfereve elektronike bankare" para operacionit kirurgjik.

Askush nga të dyshuarit nuk ndodhet në paraburgim.
Shtuar më 12/11/2010, ora 10:01
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori