Edita Tahiri takon delegacionin nga Lugina e Preshevës
Edita Tahiri
Delegacionit nga Kosova Lindore i prirë nga Riza Halimi deputet gjithpopullor dhe z.Galip Beqiri – Kryetar i KKSH nga takimi me i sotëm në Prishtinë me znj.Edita Tahiri, kanë shprehur gatishmërinë që në dialogun e filluar mes Prishtinës dhe Beogradit të përfshihet edhe cështja e shqiptarëve etnik nga Lugina e Preshevës.

Zv.kryeministrja e Republikës së Kosovës znj.Edita Tahri sot në orët e pasditës ka pritur një delagacion nga Lugina e Preshevës, nga kabineti i kryesueses së delagacionit kosovar në negaciatat me Serbinë.

Delegacioni nga Kosova Lindore ka shprehur gatishmërinë që në dialogun e filluar mes Prishtinës dhe Beogradit të përfshihet edhe çështja e shqiptarëve etnik nga Lugina e Preshevës.

Në delgacion nga pala shqiptare nga Kosova Lindore morën pjesë edhe z.Shaip Beqiri, kyryetar i Komunës së Bujanocit, pastaj Rami Zylfiu (UDSH) dhe z.Fehmi Beja, funksinar nga komuna e Medvegjës.

Sipas znj.Halimi takimi ne fjalë me znonjën Tahiri ishte miqësor dhe konstruktiv që kishte të bënte me fillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë dhe mundësive të përfshirjes se çështjes së shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë.

Riza Halimi për agjencinë “Presheva Jonë” është shprehur se nga ky takim me shefen e delagacionit kosovar znj Tahiri, ne morëm garancinë se
“Nëse në ditët e ardhshme nën dilaogun e nisur mes Kosovës dhe Serbisë do të bëhet fajlë edhe për pakicën serbe, padyshim edhe cështja e Luginës së Preshevës do të përfshihet”, tha ai. /albeu.com/
Shtuar më 08/04/2011, ora 16:10
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori