E padëgjuar, Nexhat Daci rrëfen se si donin ta varrosnin Rugovën pa ceremoni shtetërore
Pëlqej
sh-kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe tani kryetarë aktual i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Nexhat Daci, ka folur për situatën kur iu është kërkuar që Presidentin Rugova të mos e varrosin me ceremoni shtetërore.

“Kërkesa ka qenë që Presidenti Rugova me u varrosë si qytetarë i rëndomtë dhe vetëm me ceremoni familjare.

Në shtëpinë time ka ardhur njeriu më i fuqishëm në botë, në prezencë të djalit e të gruas time dhe më ka lutur, i kam thënë zotëri ambasador, ti e ke një shtet të madh e të bukur dhe ke ku shkon, unë skam ku shkoj, unë skam shtet tjetër. Presidenti Rugova ka vdekur si President dhe do të varroset si I tillë. Turp do të më vij prej fëmijëve të mi, i kam thënë ambasadorit. Tjetër pastaj pse më kanë sha, e më kanë ofendu e çka jo tjetër, kjo ka pas pak rëndësi sepse nuk jam marrë me askënd”, ka thënë Daci për “Bota sot”.
Shtuar më 22/01/2019, ora 10:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori