Dy serbë të Kosovës akuzoheshin për përdhunim, lihen të lirë
Dy serbë të Kosovës, të cilët akuzoheshin se kanë përdhunuar një shqiptare 16-vjeçare gjatë luftës, janë lënë të lirë nga Gjykata e Lartë e Prishtinës.

Dy të dyshuarit, ish-policë serbë Jovica Dejanovic nga Priluzje dhe Djordje Bojkovic nga Babain Most, janë liruar nga akuzat e përdhunimit.

"Gjykata e lartë dha vendimin e duhur që përputhet me ligjet në Kosovë”, tha avokati i Bojkovic, Miodrag Brkljac për BIRN.

Sipas Dejanoviçit, çështja është sajuar.

Bajkoviç theksoi për InSerbia se më këtë hetim, kërkohej "të dëmtohej imazhi i serbëve në Kosovë".

Policia e EULEX e arrestoi Dejanovic dhe Bojkovic në shtator 2012 për dyshimet mbi përdhunimin e një viktime shqiptare të Kosovës që ishte 16 vjeçe në atë kohë kur ndodhi incidenti më 14 prill 1999./albeu.com/

Shtuar më 02/10/2014, ora 17:19

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori