"Duam drejtėsi, jo amnisti"
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Update - Ndėrsa ligji pėr amnisti pritet qė tė ratifikohet nga deputetėt, njė grup qytetarėsh kanė protestuar sot para Kuvendit tė Kosovės kundėr tij.

Pėrfaqėsuesit e shoqėrisė civile i kanė bėrė thirrje kuvendit tė Kosovės qė ta heqin prej rendit tė ditės komplet ligjin pasi qė mė tė do tė shpėtohen serbėt dhe shqiptarėt qė kanė bėrė krime./albeu.com/


.................

10.14 - Aktivistėt e Lėvizjes Vetėvendosje kanė filluar protestėn para Kuvendit tė Kosovės pėr tė kundėrshtuar miratimin e Projektiligjit pėr amnistinė qė pritet tė miratohet sot.

"Duam drejtėsi, jo amnisti", janė thirrjet e protestuesve, ndėrsa nėnkryetari i VV-sė, Shpend Ahmeti ka theksuar se kjo erdhi si rezultat i ratifikimit tė marrėveshjes Kosovė-Serbi.

Para 14 vitesh disa kanė kryer krime nga mė tė ndryshme, e megjithatė ligji pėr amnistinė i barazon me qytetarėt e ndershėm.

“Sot ne po i shohim pasojat e marrėveshjes qė u ratifikua nė Kuvend, tash po vjen edhe ligji pėr amnisti, qė i legjitimon dy grupe. Po legjitimohen tė gjitha strukturat kriminale qė kanė vepruar qe 14 vite nė veri tė Mitrovicės, e qė kanė bėrė krime nga mė tė ndryshmet. Pastaj legjitimohet edhe grupi i dytė i uzurpatorėve tė pronės sė paluajtshme, i sulmuesve ndaj zyrtarėve nė detyrė, etj. Qe 14 vite njerėzit qė kanė bėrė krime nga mė tė ndryshmet, tash po barazohen me qytetarėt e ndershėm”, ka thėnė Ahmeti.

Ahmeti, u ka bėrė thirrje tė gjithė atyre deputetėve, qė tė mos e miratojnė ligjin pėr amnisti, duke thėnė se shpresojnė se ka deputetė qė kanė ndėrgjegje dhe do tė mundėsojnė qė tė mos bėhen 80 vota pėr kalimin e ligjit.

“U bėjmė thirrje deputetėve qė nuk janė kriminal, qė ne shpresojmė se ende ka deputetė tė tillė, qė tė mos e votojnė pro. Shpresojmė qė ata qė janė tė ndershėm, tė mos e votojnė asesi kėtė ligjt”, ka shtuar Ahmeti. /albeu.com/
Shtuar më 04/07/2013, ora 12:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu