"Duam drejtësi, jo amnisti"
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Update - Ndërsa ligji për amnisti pritet që të ratifikohet nga deputetët, një grup qytetarësh kanë protestuar sot para Kuvendit të Kosovës kundër tij.

Përfaqësuesit e shoqërisë civile i kanë bërë thirrje kuvendit të Kosovës që ta heqin prej rendit të ditës komplet ligjin pasi që më të do të shpëtohen serbët dhe shqiptarët që kanë bërë krime./albeu.com/


.................

10.14 - Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë filluar protestën para Kuvendit të Kosovës për të kundërshtuar miratimin e Projektiligjit për amnistinë që pritet të miratohet sot.

"Duam drejtësi, jo amnisti", janë thirrjet e protestuesve, ndërsa nënkryetari i VV-së, Shpend Ahmeti ka theksuar se kjo erdhi si rezultat i ratifikimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi.

Para 14 vitesh disa kanë kryer krime nga më të ndryshme, e megjithatë ligji për amnistinë i barazon me qytetarët e ndershëm.

“Sot ne po i shohim pasojat e marrëveshjes që u ratifikua në Kuvend, tash po vjen edhe ligji për amnisti, që i legjitimon dy grupe. Po legjitimohen të gjitha strukturat kriminale që kanë vepruar qe 14 vite në veri të Mitrovicës, e që kanë bërë krime nga më të ndryshmet. Pastaj legjitimohet edhe grupi i dytë i uzurpatorëve të pronës së paluajtshme, i sulmuesve ndaj zyrtarëve në detyrë, etj. Qe 14 vite njerëzit që kanë bërë krime nga më të ndryshmet, tash po barazohen me qytetarët e ndershëm”, ka thënë Ahmeti.

Ahmeti, u ka bërë thirrje të gjithë atyre deputetëve, që të mos e miratojnë ligjin për amnisti, duke thënë se shpresojnë se ka deputetë që kanë ndërgjegje dhe do të mundësojnë që të mos bëhen 80 vota për kalimin e ligjit.

“U bëjmë thirrje deputetëve që nuk janë kriminal, që ne shpresojmë se ende ka deputetë të tillë, që të mos e votojnë pro. Shpresojmë që ata që janë të ndershëm, të mos e votojnë asesi këtë ligjt”, ka shtuar Ahmeti. /albeu.com/
Shtuar më 04/07/2013, ora 12:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian