Drecun: Pavarësia e Kosovës është projekt i dështuar
Kryetari i Komisionit Parlamentar në Serbi, Milovan Drequn ka thënë se territori i Kosovës është një gjenerator i paqëndrueshmërisë në rajon dhe se nuk mund të marrë njohje shumë ndërkombëtare.

Drequn është shprehur se ata që nuk janë shqiptar nuk kanë asnjë arsye për ta festuar Pavarësinë e Kosovës.

Ai ka shtuar se pavarësia e Kosovës është një krijim i dështuar , i pasuksesshëm dhe një ekspertimet i pasuksesshëm perëndimor, raporton Tanjug.

Sipas tij, gjithnjë e më shumë shtete po tërheqin njohjen, dhe tani formalisht 102 shtete udhëhiqen për të njohur Kosovën, por ky numër së shpejti do të bjerë, përcjell Insajderi.

“Ata nuk kanë mundësi të përparojnë në ndonjë plan në drejtim ndërkombëtar”, ka thënë Drequn.

“Serbët janë të pasigurt, nuk kanë perspektivë ekonomike, ata trajtohen si qytetarë të rendit të dytë”, tha Drequn, duke shtuar se shqiptarët nuk janë të gatshëm të përballen me përgjegjësinë e tyre për krime kundër serbëve.

Drequn beson se problemi më i madh është një platformë për dialog, i cili u miratua në Prishtinë dhe se kjo është më e madhe dhe shton se ajo duhet të jetë i lidhur me një deklaratë nga Edi Rama, i cili tha se Kosova është një pjesë integrale e Shqipërisë dhe do të vijnë për bashkimin.

Ai shpjegoi se platformë konkretizimin e asaj që shqiptarët duan, dhe qëllimi është për të parandaluar vazhdimin e dialogut dhe se si në Rambuje, letër ofertë që është i njohur për të refuzohet, por se përgjegjësia transferuar në Beograd.


Shtuar më 17/02/2019, ora 10:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori