Doganierėt kosovarė nė pikat 1 e 31
Pëlqej
Hashim Thaci
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kryeministri Kosovė, Hashim Thaēi gjatė njė interviste pėr Radion Evropa e Lirė, ka konfirmuar fillimi e zbatimit tė marrėveshjeve pėr hapjeve e kufijve tė premten me 16 shtator. Ai po ashtu ka konfirmuar arritjen e marrėveshjes mes KFOR-it, EULEX-it, e Qeverisė pėr zbatimin e marrėveshjes sė arritur me 2 shtator.

“Tani ka ardhur momenti i fillimit tė zbatimit tė marrėveshjes pėr vendosjen nėn kontroll tė pikave 1 dhe 31. Prandaj, mė 16 shtator, tė premten do tė fillojė edhe operacionalizimi i plotė i planit tė Republikės sė Kosovės pėr vėnien nėn kontroll tė kėtyre pikave kufitare me rregulla strikte, si edhe nė tė gjitha pikat kufitare tjera tė Republikės sė Kosovės.

gjitha operacionet do tė kryhen nėn sovranitetin e Kosovės, pra nėn angazhimin e plotė tė institucioneve tė Republikės sė Kosovės me angazhimin e tyre operacional e teknik tė EULEX-it dhe krijimin e ambientit tė sigurisė nga NATO”, ka thėnė Thaēi.

Ai mes tjerash ka bėrė tė ditur se tė hyrat qė do tė vijnė nga pikat kufitare 1 dhe 31 dhe qarkullimi i mallrave nga Serbia pėr nė Kosovė, do tė derdhen drejtpėrdrejtė nė buxhetin e Kosovės dhe do tė shpėrndahen si tė gjitha mjetet nė buxhetin e konsoliduar tė Republikės sė Kosovės.

Shtuar më 13/09/2011, ora 18:49
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.