Dodik: Republika Serbe në Bosnje nuk do të shkëputet
Milorad Dodik, udhëheqësi i serbëve në Bosnje, ka mohuar të gjitha deklarimet se ai ka menduar shkëputjen e Republikës Srpska.

Deklarata e këtillë paraqet reagim ndaj pohimit të Bodo Veber nga Këshilli i Berlinit për politikë të demokratizimit, i cili për Radion Evropa e Lirë tha se Dodik ka planifikuar ta shkëpusë Republikën serbe nga Bosnja, dhe se për këtë kishte dijeni edhe kryeministri serb, Aleksandër Vuçiç.

"Ai zotëri që ka folur duhet të mos gënjejë më. Nuk kam planifikuar asgjë të tillë, asnjë ndarje të Republikës Sprska nga Bosnja", i tha Dodik "Danas"-it.

Sipas tij, këto janë deklarata që mbështesin Perëndimin dhe SHBA-në në politikën e tyre lidhur me Rusinë dhe Ukrainën. /albeu.com/
Shtuar më 14/09/2014, ora 12:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori