Dalin momentet e fundit të Millosheviçit para se të shkonte në Hagë (VIDEO)
Gazetari serb Stefan Cvetkoviç, disa orë më parë në profilin e tij në Facebook, ka publikuar një video në të cilën shihet ish-presidenti i Republikës Federale të Jugosllavisë Slobodan Milosheviç, siç thuhet, përpara transferimit nga Tuzla (Bosnjë dhe Hercegovinë) në Hagë, në vitin 2001.

Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, pamjet tregojnë se si Millosheviçi po hynte në një dhomë, siç pretendohet, në një bazë ushtarake amerikane në kampin “Eagle” në Bosnje dhe Hercegovinë, fillimisht i shoqëruar nga një person me uniformë ushtarake.

Pas hyrjes, Millosheviç është në shoqërinë e një oficeri me të cilin, sipas regjistrimit, ai po fliste në mënyrë paqësore.

Në një moment, ai ngrihet dhe qëndron me oficerin përballë një personi të panjohur, pastaj ulet për pak kohë dhe vazhdon të ecë nëpër dhomë.

Gjithashtu, videoja (01:42) tregon se si Millosheviç është ende duke biseduar me njerëzit që janë me të në dhomë, kështu që në një moment ai merr një cigare.

Më pas, pamjet tregojnë gjithsej tre persona me uniformë dhe një oficer policie që nga fillimi i regjistrimit.

Sipas informacioneve të disponueshme për publikun, më 28 qershor 2001, filloi arrestimi i Millosheviçit në Hagë.

Ai arriti në lagjen Banjica të Beogradit, përcjell Telegrafi, i shoqëruar nga vetëm një Mercedes, me tre helikopterë që e prisnin atë një hetues i Gjykatës së Hagës.

Pasi iu lexuan të drejtat e tij, me insistimin e hetuesit, Millosheviçi u drejtua për në helikopter.
Shtuar më 23/08/2019, ora 11:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori