Daçiç e quan Kosovën si republikë
Pëlqej
Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se arritja e një zgjidhjeje për çështjen e Republikës së Kosovës është prioritet kombëtar për Serbinë.

Këto deklarime shefi i diplomacisë serbe i ka bërë gjatë një seance që është mbajtur për nderë të përvjetorit të lindjes së Nelson Mandelas ne prag të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ndër të tjera Daçiq ka thënë se Serbia është pro mbrojtjes së ligjit ndërkombëtar dhe ruajtjes se paqes dhe sigurisë ndërkombëtare.

Kosova dhe Serbia janë duke bërë përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare përmes dialogut në Bruksel.


Shtuar më 25/09/2018, ora 10:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori