CIA: Ja çfarë bënte Millosheviçi në Dejton
Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane ka nxjerrë në pah detaje rreth dëshirave të veçantë të liderëve ballkanas të ftuarDejton, për të zgjidhur çështjen e konfliktit mes tre etnive, mes serbëve, boshnjakëve dhe kroatëve.

Në këtë marrëveshje ishin ftuar Slobodan Millosheviç nga pala serbe, Franjo Tuxhman nga pala kroate dhe Alija Izetbegoviç nga pala boshnjake.

Në disa dokumente sekrete të CIA-s në lidhje me negociatat në Dejton, nën simbolin AR 70-14 1OCT201, agjentët sekretë amerikanë zbulojnë se si festonin aktorët nga ish-Jugosllavia, gjersa vendosnin për fatin e miliona njerëzve.

Gjatë kohës që të tre, Millosheviçi, Tuxhmani dhe Izetbegoviçi janë lënë në një kamp ushtarak, ata janë analizuar hollësisht se çfarë kanë bërë.

Millosheviçit në këtë kohë i ka pëlqyer të hajë karavidhe, Izetbegoviçit të shikonte futboll.

Marrëveshja e Dejtonit u arrit në vitin 1995, e cila i dha fund një lufte civile të përgjakshme në Bosnjë-Hercegovinë, ndërsa më 14 dhjetor ne po të njëjtit vit, ajo u nënshkrua në Pallatin “Elize” në Paris. /albeu.com/

Shtuar më 23/09/2014, ora 17:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori