Blloku thotë se ka shumicën edhe pa VV-në
Përfaqësuesit e bllokut LDK-AAK-Nisma thonë se e përfaqësojnë shumicën shqiptare për qeverinë por blloku kërkon zgjerimin e kësaj shumice me përfshirjen edhe të Vetëvendosjes. Nëse nuk arrihet marrëveshja me Vetëvendosjen, koalicionit LDK-AAK-Nisma i mbetet opsion Lista Serbe, e cila po ashtu ka kushte.

Lutfi Haziri anëtar i kryesisë së LDK-së, thotë për RTK se shumica shqiptare ekziston edhe me koalicionin LDK-AAK-Nisma, por kërkohet zgjerimi i kësaj shumice.

“Prapë e përfaqësojmë një shumicë shqiptare, nëse e shohim numerikisht. E rëndësishme është që shumica shqiptare duhet të zgjerohet me ulëse dhe me angazhim politik. Nuk po flasim vetëm për numra. Shumica politike ka ardhur në shprehje pas përvojës katërvjeçare të qeverisjes nga ana e qeevrisjes nga ajo parti që e ka përfaqësuar pakicën politike. Definitivisht angazhimi është që qeverisja të jetë sa më e gjerë dhe sa më gjithpërfshirëse”, ka thënë Haziri për Radio Kosovën.

Sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj thekson se nëse blloku zgjedh t’i bëjë numrat me Listën Serbe, vetëm se do të ketë vazhdimësi të qeverisjes së deritashme.

“Nëse blloku opozitar nuk e zgjedh këtë, por zgjedh ta varë qeverinë e saj nga numrat e Listës Serbe, e cila do të vazhdojë në vazhdimësi të ketë kritere shtesë për këtë qeveri, atëherë do të kemi vazhdimin e të njëjtës dhe atëherë mendoj se do të humbë Kosova. Kështu që unë po besoj që blloku do të reflektojë drejt”, tha Molliqaj. /albeu.com/
Shtuar më 16/08/2014, ora 16:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori