BE presion Kosovës: Pa vonesa formoni Asociacionin
Serbia ka shumë marrëveshje që ka firmosur në dialog dhe që nuk po i zbaton për Bashkimi Evropian nuk po i bën presion ndërsa Kosova vetëm në marrëveshjen e Asociacionit qv po vonohet nuk ka të ndalur presioni nga BE.

Beogradi dhe Prishtina të vazhdojnë një dialog për normalizimin e marrëdhënieve, në të cilin, pa vonesa duhet të zbatojnë marrëveshjen për formimin e komunave serbe dhe njëkohësisht të fillojnë punën në një fazë të re të dialogut, të nevojshme për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme, ka thënë zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiq për Tanjug.

Ajo thotë se BE pret që marrëveshja për themelimin e Komunave Serbe të zbatohet pa vonesa.
Shtuar më 26/04/2018, ora 15:18

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori