BE mbështet KFOR-in
Bashkimi Evropian është i kënaqur me marrëveshjen e arritur mes Prishtinës, KFOR-it dhe Beogradit, për qetësimin e përkohshëm të krizës në Kosovë. BE i jep mbështetje KFOR-it që marrëveshja të zbatohet.

Michael Mann, zëdhënësi i përfaqësueses së Lartë të BE-së, Catherine Ashton, ka thënë se është me rëndësi që Prishtina dhe Beogradi të bëjnë gjithçka që të qetësohet situata e tensionuar dhe të largohen barrikadat nga veriu i Kosovës.


“Qëndrimi i BE-së është që, përfaqësuesit e Prishtinës dhe të Beogradit t’i kthehen bisedimeve nga mesi i muajit shtatorit, me shërbimet e qëllimit të mirë të BE-së, si kornizë për zgjidhjen e çështjeve të hapura”, ka thënë Mann.

Shtuar më 08/08/2011, ora 18:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori