Bashkësia e komunave të krijohet deri në mesin e dhjetorit
Pas zgjedhjeve të 17 nëntorit në Veri, kryeministrat Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç do të takohen sërish në Bruksel, me ftesë të baroneshës, Catherine Ashton.

Diplomatët evropianë presin që pas përsëritjes së zgjedhjeve në vendvotimet e Mitrovicës së Veriut, cikli zgjedhor të përmbyllet krejtësisht më 1 dhjetor, kur do të mbahet gara e balotazhit, shkruan “Tribuna”.

Më 5 dhjetor, lehtësuesit evropianë planifikojnë takimin e parë mes kryeministrave, ku do të vlerësohet puna e ekipeve teknike në shpërbërjen e strukturave paralele dhe përgatitjet për formimin e bashkësisë së komunave serbe të Kosovës.

Kryeministrat do të përfundojnë takimin po më 5 dhjetor, për t’u takuar sërish pas një jave.

Diplomatë ndërkombëtarë kanë thënë se takimi i 13 dhjetorit duhet të jetë takimi kur të dy kryeministrat të zyrtarizojnë fillimin e punës së bashkësisë së komunave serbe të Kosovës. /albeu.com/
Shtuar më 12/11/2013, ora 11:02

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori