Bashkëpunim Kosovë - Maqedoni në fushën e arsimit
Pëlqej
Ministri i Arsimit dhe Shkencës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi ka paralajmëruar sot në Prishtinë nënshkrimin e një marrëveshje me Kosovën në fushën e arsimit dhe të shkencës.

Një gjë të tillë, Ademi e tha gjatë hapjes së takimit të nëntë vjetor shkencor Ndërkombëtar me temë “Shkenca, faktor i rëndësishëm i zhvillimit të qëndrueshëm shoqëroro-ekonomik”.

Ai madje shtoi se do të parashihet që të mund të firmoset një marrëveshje e tillë edhe me shtetin e Shqipërisë.

Kjo marrëveshje parasheh ndër të tjera edhe abetare të përbashkët, gje për të cilën ishte nënshkruar një marrëveshje, por i ka skaduar afati që nga dhejtori i vitit 2010-të.

Abdilaqim Ademi në fjalën e tij në Konferencë vlerësoi lart punën e bërë për shkencën dhe arsimin në Republikën e Maqedonisë. /albeu.com/
Shtuar më 29/08/2014, ora 16:09
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori