Asociacioni kthen Listën Serbe në institucione
Lista Serbe do ta shfrytëzojë si pretekst themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, për t'u kthyer në Kuvend dhe Qeveri pas disa muajsh bojkot.

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, që janë në koalicion me Listën Serbe, nuk e kanë përjashtuar mundësinë që ditëve në vijim ky subjekt të kthehet edhe zyrtarisht, si kusht ky që ka vënë Qeveria, para se të nisin angazhimet për themelimin e asociacionit.

Pas rrënimit të murit në Mitrovicë, edhe Brukseli ka kërkuar veprime nga Prishtina për ta përmbushur këtë obligim, i cili del nga marrëveshjet e Brukselit, shkruan sot "Koha Ditore".

Bajram Gecaj, këshilltar i kryeministrit Isa Mustafa, njëkohësisht zëvendësministër i Pushtetit Lokal, ka thënë për se ka indikacione për kthimin e Listës Serbe.

"Ne nuk e kemi ndërprerë komunikimin me përfaqësues të Listës Serbe asnjëherë. Besoj se kemi indikacione pozitive për kthimin e tyre, kemi një atmosferë të përshtatshme bashkëpunimi pas zgjidhjes së çështjes së murit. Megjithatë, vendimi për kthim do të jetë vendim i tyre", ka thënë Gecaj.
Shtuar më 13/02/2017, ora 11:05

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori