Ashpërsohet Vuçiç: S'u besoj shqiptarëve, flasin bukur dhe pastaj nisin 14 tanke
Kryeministri i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka reaguar ashpër duke thënë se nuk ka shpresa të mëdha përpara vazhdimit të dialogut me Prishtinën nesër në Bruksel, por se ai shpreson në një mesazh të qartë të BE-së në lidhje me siç ka thënë ai, "përdorimin e armëve dhe mjeteve, ku ato nuk e kanë vendin".

"Nuk kam pritje të mëdha, është e rëndësishme të kërkojmë nga zyrtarët evropianë që të mos mbështesin sjelljen e armëve aty ku nuk e kanë vendin, dhe se gjithçka të zgjidhet në mënyrë tjetër", ka thënë Vuçiç për mediat serbe.

Ai shpreson gjithashtu se kreu i diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, do të vendosë që takimet të jenë më të zakonshme, për shkak se, sipas tij, incidentet po ndodhin pikërisht kur mbledhjet nuk mbahen për një kohë më të gjatë.

Vuçiç ka thënë se këmbëngul që të gjitha problemet të zgjidhen përmes dialogut, edhe pse siç ka thënë më tej Vuçic, e ka humbur disi besimin tek negociatorët nga pala shqiptare, shkruajnë mediat serbe.

"Unë e kam humbur besimin në përfaqësuesit shqiptarë,… Si mundet t’i besoni dikujt që flet bukur, e pastaj, të nesërmen të dërgojë 14 tanke dhe t’u thotë të futen, unë nuk e di se ku", ka thënë Vuçiç duke porositur autoritetet në Prishtinë që të "mos luajnë me mjete dhe me armë". /albeu.com/
Shtuar më 24/01/2017, ora 09:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori