Arrihet marrëveshje për telekomunikacionin dhe energjitikën
Përfundon me marrëveshje për telekomunikacionin dhe energjetikën rrethi i 16-të i bisedimeve në Bruksel ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij të Serbisë, Ivica Daçiq.

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se është arritur marrëveshje për telekomunikacionin dhe energjitikën duke shtuar se është biseduar edhe për përgatitjet për mbajtjen sa më të mirë të zgjedhjeve lokale të 3 nëntorit.

Të njëjtën gjë e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Bashkimit Europian Maja Kocijancic në një postim në Twitter, transmeton portali Albeu.com.

Arrihet marrëveshja për telekomin dhe energjinë. Raportohet edhe për progres në procesin e zgjedhjeve”, ka shkruar ajo.

Sipas saj dy kryeministrat janë pajtuar që të formohen dy grupe punuese për zgjedhjet, që do udhëhiqen nga OSBE në ditët në vijim.

Ndërkohë, para takimit në Bruksel, kryeministri Thaçi ka thënë se nuk do të diskutohet për zgjedhjet lokale të 3 nëntorit, pasi për këtë vendos KQZ-ja.

"Sa u përket zgjedhjeve vendoset në Komisionin Qendror Zgjedhor të Republikës së Kosovës dhe jo në Bruksel dhe gjithçka do të jetë sipas Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës".

Bisedimet e sotme në Bruksel filluan në orën 17:50. /albeu.com/
Shtuar më 09/09/2013, ora 00:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori