Arrestimi i Kastratit, Hoxhaj ankohet tek ndėrkombėtarėt
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Ministri i Punėve tė Jashtėm i Republikės sė Kosovės, Enver Hoxhaj, iu ka drejtuar me njė letėr tė gjithė ministrave tė Punėve tė Jashtme tė shteteve anėtare tė Bashkimit Evropian, pas arrestimit tė enjten, tė shtetasit tė Kosovės, Haxhi Kastrati.

"Ky arrestim ka motive krejtesisht politike dhe synon te shkaktoje pasiguri tek qytetaret e Kosoves, te cilet kalo! jne transit neper kete shtet fqinj. Ky arrestim arbitrar hyn ne vazhden e arrestimeve te mehershme qe autoritetet e shtetit serb kane bere ndaj qytetareve te Republikes se Kosoves vetem pak muaj pas arritjes se marreveshjes per levizjen e lire midis Republikes se Kosoves dhe te Serbise, ne kuader te dialogut teknik te ndermjetesuar nga Bashkimi Evropian", thuhet ne kete leter.

Permes kesaj letre, ministri Hoxhaj i ka bere thirrje bashkesise nderkombetare dhe BE-se qe te bejne trysni tek autoritetet serbe qe te lirojne menjehere Haxhi Kastratin dhe te mundesojne lirine e levizjes per te gjithe qytetaret.

Haxhi Kastrati, 34 vjecar, nga fshatit Zatriq i Komunes se Rahovecit, u ndalua te enjten rreth ores 4.00 te mengjesit menjehere sapo kishte hyre ne territorin serb, derisa po udhetonte nga Austria per ne vendlindje se bashku me gruan dhe dy femijet e tij. /albeu.com/
Shtuar më 06/05/2012, ora 17:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe

Sekretati Amerikan i Shtetit, John Kerry, mberriti sot ne Shqiperi per nje vizite 4-oreshe