Arrestimi i Kastratit, Hoxhaj ankohet tek ndërkombëtarët
Pëlqej
Ministri i Punëve të Jashtëm i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, iu ka drejtuar me një letër të gjithë ministrave të Punëve të Jashtme të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, pas arrestimit të enjten, të shtetasit të Kosovës, Haxhi Kastrati.

"Ky arrestim ka motive krejtesisht politike dhe synon te shkaktoje pasiguri tek qytetaret e Kosoves, te cilet kalo! jne transit neper kete shtet fqinj. Ky arrestim arbitrar hyn ne vazhden e arrestimeve te mehershme qe autoritetet e shtetit serb kane bere ndaj qytetareve te Republikes se Kosoves vetem pak muaj pas arritjes se marreveshjes per levizjen e lire midis Republikes se Kosoves dhe te Serbise, ne kuader te dialogut teknik te ndermjetesuar nga Bashkimi Evropian", thuhet ne kete leter.

Permes kesaj letre, ministri Hoxhaj i ka bere thirrje bashkesise nderkombetare dhe BE-se qe te bejne trysni tek autoritetet serbe qe te lirojne menjehere Haxhi Kastratin dhe te mundesojne lirine e levizjes per te gjithe qytetaret.

Haxhi Kastrati, 34 vjecar, nga fshatit Zatriq i Komunes se Rahovecit, u ndalua te enjten rreth ores 4.00 te mengjesit menjehere sapo kishte hyre ne territorin serb, derisa po udhetonte nga Austria per ne vendlindje se bashku me gruan dhe dy femijet e tij. /albeu.com/
Shtuar më 06/05/2012, ora 17:34
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori