Arifi: Nuk ka vendim të qeverisë që Thaçi të udhëheqë dialogun
Pëlqej
Shefi i ekipit negociator i Qeverisë së Kosovës për dialogun me Serbinë, Avni Arifi, ka raportuar në Komisionin Parlamentar për Punë të Jashtme për platformën e qeverisë së Kosovës për dialogun me Serbinë.

Arifi ka theksuar se në takimin e radhës më 26 shkurt në Bruksel, do të diskutohet për zbatimin e marrëveshjeve të arritura. Ai ka thënë se Qeveria synon përmbylljen e dialogut dhe përgatitjen e bazës politike për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare, që nënkupton Serbia ta njohë Kosovën.

Kryetarja e këtij Komisioni, Vjosa Osmani, ka kërkuar që të dihet nëse ka vendim të Qeverisë se kush është udhëheqësi politik i dialogut Kosovë - Serbi.

Ndërkaq Arifi ka thënë se është i emëruar vetëm si udhëheqës i dialogut teknik dhe se Qeveria nuk ka vendim që presidenti Hashim Thaçi ta udhëheqë dialogun me Serbinë.


Shtuar më 20/02/2018, ora 15:07
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori