Afide Kuka, kandidate e VV-së në Kaçanik
Sot Lëvizja Vetëvendosje mbajti konferencën e njëzetekatër me radhë, për të shpallur kandidatët për kryetarë të komunave, që do të garojnë në zgjedhjet lokale me 3 nëntor.

Ditën e premte, më 30 gusht, anëtarët e 7 pikave të Lëvizjes në Kaçanik kanë votuar për të zgjedhur kandidatin për kryetar komune, sipas parimit një anëtar një votë. Gjatë procesit të zgjedhjeve dhe numërimit të votave, nuk është vërejtur asnjë parregullsi. Rezultatet paraprake janë shpallur qysh ditën e premte.

“Kemi pritur 24 orë, dhe pranë Komisionit Zgjedhor ad hoc të Qendrës nuk është paraqitur asnjë ankesë. Ne si komision vlerësojmë procesin e zgjedhjeve si të lirë dhe në përputhje të plotë me frymën e demokracisë së brendshme, të shprehur në statutin dhe rregulloren tonë për zgjedhjet e brendshme. Sot, shpallim fituese të këtyre zgjedhjeve znj. Afide Kuka, e cila ka fituar 82% të votave”, tha Alban Dema nga Komisioni Zgjedhor ad hoc i Qendrës.

Pas Ajnishahe Shala-Halimit në Skenderaj dhe Arbërie Nagavcit në Gjakovë, Afide Kuka në Kaçanik është kandidatja e tretë grua Lëvizjes VETËVENDOSJE! që do të garojë për kryetare të komunës. Në fjalën e saj të rastit, Kuka para të pranishmëve tha se këtë kandidim nuk e merr si privilegj, as si thjeshtë një mundësi për t’u ulur në karrigen e kryetarit të komunës, por si një përgjegjësi të madhe dhe të denjë përballë të gjithë qytetarëve të komunës së Kaçanikut.

“Unë besoj shumë se njerëzit e këtij vendi e duan ndryshimin, se vetë komunës i duhet një ndryshim pozitiv. I duhet një energji dhe forcë. I duhet një qeverisje adekuate që di, mundet dhe guxon t’i bëj realitet ndryshimet.”, tha znj. Kuka, duke shtuar se kjo komunë duhet të çlirohet një herë e përgjithmonë prej ndikimeve dhe imponimeve që tash e 14 vite i bëhen nga individë a grupe të ndryshme, të cilët Kaçanikun e shndërruan në arenë të interesave të ngushta. “Të tillët, me paratë e taksapaguesve të Kosovës, do të përpiqen me çdo kusht që t’i ruajnë pozitat që kanë në pushtetin komunal të Kaçanikut dhe ndikimin e tyre në politikbërjen komunale edhe në këto zgjedhje”, tha mes tjerash Kuka. /albeu.com/
Shtuar më 02/09/2013, ora 18:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori