A e uli "baba" Hashim Thaçin në tavolinë me Macronin?
Arneud D’anjean tani është anëtar i Parlamentit Europian. Por, ai dikur është përfolur si një agjent i DGSE’së që e ka rekrutuar Hashim Thaçin. Ky francez, sot, është parë në Zyrat e Presidentit të Republikës së Francës, Emmanuel Macron, në një tavolinë bashkë me Hashim Thaçin dhe zyrtarë tjerë.

Në një dokumentar të Canal + që e ka transmetuar dy vjet më parë, dikur oficer hulumtues për çështje të Ballkanit në shërbimin sekret francez DGSE Arnaud Danjean, përshkruhet si mik i Hashim Thaçit.

Po ashtu thuhej se ai kishte ndërmjetësuar në raportet ndaj Shërbimit Sekret Francez me Thaçin. Pas 7 viteve në DGSE, ai aktualisht është deputet në Parlamentin Europian. Ai gjithashtu flet gjuhën serbe dhe mund të thuhet se është specialist për Ballkanin, raporton Gazeta Express.

“Ne kemi dashur ta dimë se si është bërë rekrutimi i Hashim Thaçit, por Danjean nuk pranoi të flasë për këtë çështje” thuhej në dokumentarin e Canal +

Sido që të jetë eprori i Danjean Pierre Siramy, madje kishte pranuar se Franca e ka furnizuar me armë UÇK ‘në.

Lidhja franceze me Hashim Thaçin kishte filluar në Francë, në Kështjellën e Rambujesë. Madje thuhet se aty Thaçi ishte bërë agjent i Francës

Se a u bë Hashim Thaçi agjent sekret, Siramy thotë, ‘Po, ai është bërë agjent”.

Por, këto lidhje të Thacit me D’anjean s’kanë përfunduar.

Hashim Thaci ka bërë sot një vizitë të paparaljmëruar tek Presidenti i Francës Emanuel Macron në Pallatin Elize.

“Sot, në Pallatin Elysee pata kënaqësi të pritem nga presidenti i Francës, Emannuel Macron, me të cilin zhvilluam një bisedë miqësore.

Presidenti Macron, me vizionin dhe dinamizmin e tij i jep shpresë tërë Evropës, përfshirë edhe vendet që aspirojnë të integrohen në BE.

Në emër të Kosovës i shpreha falënderimin për mbështetjen e vazhdueshme të Francës për shtetin e Kosovës.

Kosova është mirënjohëse për kontributin e jashtëzakonshëm të Francës për afirmimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

Me këtë rast ftova presidentin Macron për ta vizituar Kosovën.

E falënderoj presidentin Macron që e pranoi dhe e konfirmoi vizitën në Kosovë.

Franca ka qenë dhe do të jetë përkrahëse e fuqishme e Kosovës. HTH” ka shkruar Thaci.

Por, në fotografitë që janë publikuar sot bashkë me Thacin, këshilltarin e tij Bekim Collakun, Ambasadorin e Kosovës dhe zyrtarë tjerë shihet edhe D’anjean agjenti i dikurshëm tani i shndërruar në politikan.


Shtuar më 14/03/2018, ora 15:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori