350 ushtarë amerikanë do të vijnë në Kosovë
Rreth 350 ushtarë amerikanë muajin e ardhshëm do të vijnë në Kosovë dhe do të nisin bashkëpunimin e me Policinë e Kosovës dhe me EULEX-in, në zonat e banuara nga shqiptarët, por edhe nga serbët.

“Ne thjesht i përkrahim ata (Kosovën dhe BE-në) dhe punojmë që populli i Kosovës të sigurohet se ambienti në të cilin jetojnë është i sigurt”, tha komandanti i kësaj njësie, Kolonel Clint Baker.

Baker ka sqaruar se ushtarët amerikanë të kësaj njësie kanë provuar të shërbejnë edhe në vende ku ka luftëra të nxehta të tilla si në Afganistan apo Irak e ndaj misioni i tyre beson se do të jetë efikas, për ligj dhe siguri. /albeu.com/
Shtuar më 22/09/2014, ora 09:29
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori