20 vjet nga masakra e Dubravës, askush nuk është dënuar
20 vite më parë në Burgun e Dubravës ka filluar të kryhet njëra nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga regjimi i kriminelit i Sllobodan Milloseviq.

19 vite më parë, brenda burgut janë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe janë plagosur më shumë se 300 të tjerë.

Masakra e BurgutDubravës është kryer prej 19 deri më 24 maj të vitit 1999.

Brenda BurgutDubravës gjendet një pllakë përkujtimore me emrat e të gjithë atyre që janë vrarë në këtë masakër, që konsiderohet si një nga masakrat më të mëdha të regjimit serb të kryer ndaj shqiptarëve.

Ende për këtë masakër nuk është dënuar askush.
Shtuar më 19/05/2019, ora 09:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori